مجسمه های زنده|راز دریاچه مرموز
کد خبر: 1078

دریاچه‌ای مرموز که موجودات زنده را سنگ می‌کند!

picture

مکان‌های خطرناک و ترسناکی در سیاره زمین وجود دارد که شرایط خاص آنها باعث شده هیچ نوع موجود زنده‌ای قادر به زندگی یا رشد در آنها نباشد.

یکی از این مکان‌های ترسناک در شمال تانزانیا و نزدیک مرکز کنیا در آریکا واقع شده است. در این منطقه بین کوه‌های کلیمانجارو دریاچه ای مرموز و ترسناک وجود دارد که تمام موجودات زنده را به سنگ تبدیل می‌کند.

رازهای دریاچه ای مرموز و ترسناک در تانزانیا 

دریاچه‌ای مرموز که موجودات زنده را سنگ می‌کند!

وجود کربنات سدیم بسیار زیاد در این دریاچه باعث شده تا تمام موجودات زنده به سنگ تبدیل شوند؛ در واقع هنگامی که هیدرات‌ها در داخل آب گرم می‌شوند، کربنات سدیم تشکیل می‌شود. در چنین شرایطی فرایندی به نام آبگیری حرراتی هیدرات‌های کربنات سدیم باعث تبدیل شدن موجودات به سنگ خواهد شد.

همچنین وجود غلظت بالایی از آب با pH بالای 10 در این دریاچه باعث شگفتی دانشمندان شده است. نخستین گروهی از دانشمندان که این دریاچه را در دهه 1990 بررسی کردند برای آن نام Natron را در نظر گرفتند که نام علمی برای مخلوط شیمیایی سدیم کربنات دیکاهیدرات 10H2O و Na2CO است.

دریاچه‌ای مرموز که موجودات زنده را سنگ می‌کند!

طبق بررسی محققان صدها یا شاید هزاران سال طول کشیده تا این میزان از آب بسیار غلیظ در این دریاچه ایجاد شود. با توجه به اینکه این دریاچه به هیچ رودخانه و یا اقیانوسی متصل نیست، تمام اسید باران نیز در آن باقی مانده است.

آتشفشان فعال Ol Doinyo Lengai که در نزدیکی این دریاچه وجود دارد نیز باعث شده تا این دریاچه به محلی بسیار خطرناک تبدیل شود. این آتشفشان فعال دمای آب را افزایش می‌دهد که به واسطه آن طی یک واکنش شیمایی تمام موجودات زنده به سنگ تبدیل می‌شوند. ضمن اینکه گدازه‌هایی که از این آتشفشان ناشی می‌شود نیز دارای مقدار زیادی کربنات سدیم است.

دریاچه‌ای مرموز که موجودات زنده را سنگ می‌کند!

علاوه بر اینکه رنگ قرمز این دریاچه به دلیل غلظت زیاد باعث خاص‌تر شدن آن شده است، دانشمندان طی بررسی‌ها خود دریافتند یک گونه خاصی از ماهی در آب این دریاچه زندگی می‌کند؛ این گونه ماهی که با نام Alcolapia alcalica شناخته می‌شود به شکل عجیبی می‌تواند در چنین آب غلیظی زنده بماند.


کپی لینک کوتاه خبر: http://peykenimrooz.com/d/4byrd3

پربیننده ترین


اخبار داغ